OBRA Time Trial Championships
Join us in Corvallis, OR for a challenging out and back 40k (20k for juniors) course on Bellfountain Rd that will test your all around cycling skills. This is not a traditional flat course but I think you'll like it.
The 40km route: https://ridewithgps.com/routes/43179096
The 20km route: https://ridewithgps.com/routes/43259687 This course is for Junior and 70+ Racers
Registration: Entry fee is $30
Entry free for Juniors :)
Registration is closed.
Start List:
20KM
Time Name Team Division
7:00:00 Lois Buerk Women 75-79
7:01 Dylan Kuhl Ashland Devo & Handlebar Junior Men 14-15
7:02
7:03 Jerry Wickham Bike Barn Men 70-74
7:04 Bob Kuehn Cinch Cycling Men 70-74
7:05 Summer Westerfield Dialed Cycling Team Junior Women 16-18
7:06
7:07 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team Junior Men 16-18
7:08 Simon Walsh Junior Men 16-18
7:09 Zane Moore Team Oregon p/b Rodda Paint Junior Men 16-18
7:10 Owen Kuhl Ashland Devo & Handlebar Junior Men 16-18
7:11
7:12
40k
8:00 Debra Marsh Women 65-69
8:01 Laura Jackson Women 65-69
8:02 Lisa Bowerman Women 60-64
8:03 Johanna Annabelle Women 60-64
8:04 Michelle Hebert LifeSport Coaching Women 40-49
8:05 Leah CarterFast Fun Nice p/b Campfire Endurance Coaching Women 40-49
8:06 Beverly Quenzer Women 40-49
8:07 Caroline Ponzini Team The Machine Women 40-49
8:08 Amy VanTassel Women 40-49
8:09
8:10 Camila Rutford PDX Dream Team Women 30-39
8:11 Jenny Slawta Land Shark Women 50-59
8:12 Juliet Hochman LifeSport Coaching Women 50-59
8:13 Aly Nielsen Pacific Office Automation Cycling Eddy Women
8:14 Clara Terrell Team The Machine Eddy Women
8:14:30 Rick Jacobsen Men 60-64
8:15 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint Men 60-69
8:16 G Boyd Tarin Splunk Race Team Men 60-69
8:17 Rick Woods Men 65-69
8:18 Tim Dorman Dialed Cycling Team Men 60-64
8:19 John Slawta Land Shark Men 60-69
8:20 Douglas Antelman Dialed Cycling Team Men 60-64
8:21 Eric Anderson Forza Portland, presented by Smith Optics Men 60-69
8:22 Joseph Holcomb BicycleAttorney.com Men 50-59
8:23 Bill Salbador Men 50-59
8:24 Rob Tornai Pacific Office Automation Cycling Men 50-59
8:25 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team Men 50-59
8:26 Paul Brown Men 50-59
8:27 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team Men 50-59
8:28 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling Men 50-59
8:29 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Men 50-59
8:30 Rob Annen Men 50-59
8:31 John Craft Hutch's Bend Dental Men 50-59
8:32 Guy Polson Infinite Eddy Men
8:33 Joe Dominey Eddy Men
8:34 Ruarri Day-Stirrat Pacific Office Automation Cycling Eddy Men
8:35 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Velo Pro Eddy Men
8:36 Nate Silva Men 40-49
8:36:30 Thorsten Oelschlaeger Men 40-49
8:37 Mark Gyulafia River City Bicycles - Bike Law Men 40-49
8:38 Brian Bailey Pacific Office Automation Cycling Men 40-49
8:39 Jeremy Gourd Men 30-39
8:40 Cameron Wynhof Fast Fun Nice p/b Campfire Endurance Coaching Men 30-39
8:41 Aaron Groves Men 30-39
8:42 Austin Ailing Dialed Cycling Team Men 20-29
8:43 Benjamin VanderZandenPacific Office Automation Cycling Men20-29
Parking at Philomath Elementary and High Schools
Start time for Juniors and 70+ begin at 7:00AM. Start times for all other divisions begin at 8:00AM
Categories:
20km
Junior 9 - 13 Female
Junior 9-13 Male
Junior 14 - 15 Female
Junior 14-15 Male
Junior 16-18 Female
Junior 16 - 18 Male
70 - 74 Female
70 - 74 Male
75 - 79 Female
75 - 79 Male
80+ Female
80+ Male
40km
19-29 Female
19-29 Male
30-39 Female
30-39 Male
40-49 Female
40-49 Male
50-59 Female
50-59 Male
60-64 Female
60-64 Male
65-69 Female
65-69 Male
The 40km route: https://ridewithgps.com/routes/43179096
The 20km route: https://ridewithgps.com/routes/43259687 This course is for Junior and 70+ Racers
Registration: Entry fee is $30
Entry free for Juniors :)
Registration is closed.
Start List:
20KM
Time Name Team Division
7:00:00 Lois Buerk Women 75-79
7:01 Dylan Kuhl Ashland Devo & Handlebar Junior Men 14-15
7:02
7:03 Jerry Wickham Bike Barn Men 70-74
7:04 Bob Kuehn Cinch Cycling Men 70-74
7:05 Summer Westerfield Dialed Cycling Team Junior Women 16-18
7:06
7:07 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team Junior Men 16-18
7:08 Simon Walsh Junior Men 16-18
7:09 Zane Moore Team Oregon p/b Rodda Paint Junior Men 16-18
7:10 Owen Kuhl Ashland Devo & Handlebar Junior Men 16-18
7:11
7:12
40k
8:00 Debra Marsh Women 65-69
8:01 Laura Jackson Women 65-69
8:02 Lisa Bowerman Women 60-64
8:03 Johanna Annabelle Women 60-64
8:04 Michelle Hebert LifeSport Coaching Women 40-49
8:05 Leah CarterFast Fun Nice p/b Campfire Endurance Coaching Women 40-49
8:06 Beverly Quenzer Women 40-49
8:07 Caroline Ponzini Team The Machine Women 40-49
8:08 Amy VanTassel Women 40-49
8:09
8:10 Camila Rutford PDX Dream Team Women 30-39
8:11 Jenny Slawta Land Shark Women 50-59
8:12 Juliet Hochman LifeSport Coaching Women 50-59
8:13 Aly Nielsen Pacific Office Automation Cycling Eddy Women
8:14 Clara Terrell Team The Machine Eddy Women
8:14:30 Rick Jacobsen Men 60-64
8:15 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint Men 60-69
8:16 G Boyd Tarin Splunk Race Team Men 60-69
8:17 Rick Woods Men 65-69
8:18 Tim Dorman Dialed Cycling Team Men 60-64
8:19 John Slawta Land Shark Men 60-69
8:20 Douglas Antelman Dialed Cycling Team Men 60-64
8:21 Eric Anderson Forza Portland, presented by Smith Optics Men 60-69
8:22 Joseph Holcomb BicycleAttorney.com Men 50-59
8:23 Bill Salbador Men 50-59
8:24 Rob Tornai Pacific Office Automation Cycling Men 50-59
8:25 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team Men 50-59
8:26 Paul Brown Men 50-59
8:27 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team Men 50-59
8:28 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling Men 50-59
8:29 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Men 50-59
8:30 Rob Annen Men 50-59
8:31 John Craft Hutch's Bend Dental Men 50-59
8:32 Guy Polson Infinite Eddy Men
8:33 Joe Dominey Eddy Men
8:34 Ruarri Day-Stirrat Pacific Office Automation Cycling Eddy Men
8:35 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Velo Pro Eddy Men
8:36 Nate Silva Men 40-49
8:36:30 Thorsten Oelschlaeger Men 40-49
8:37 Mark Gyulafia River City Bicycles - Bike Law Men 40-49
8:38 Brian Bailey Pacific Office Automation Cycling Men 40-49
8:39 Jeremy Gourd Men 30-39
8:40 Cameron Wynhof Fast Fun Nice p/b Campfire Endurance Coaching Men 30-39
8:41 Aaron Groves Men 30-39
8:42 Austin Ailing Dialed Cycling Team Men 20-29
8:43 Benjamin VanderZandenPacific Office Automation Cycling Men20-29
Parking at Philomath Elementary and High Schools
Start time for Juniors and 70+ begin at 7:00AM. Start times for all other divisions begin at 8:00AM
Categories:
20km
Junior 9 - 13 Female
Junior 9-13 Male
Junior 14 - 15 Female
Junior 14-15 Male
Junior 16-18 Female
Junior 16 - 18 Male
70 - 74 Female
70 - 74 Male
75 - 79 Female
75 - 79 Male
80+ Female
80+ Male
40km
19-29 Female
19-29 Male
30-39 Female
30-39 Male
40-49 Female
40-49 Male
50-59 Female
50-59 Male
60-64 Female
60-64 Male
65-69 Female
65-69 Male
Race Resources
Coming Soon